Honour Roll

Santa Ana LaneLope De Vega × Fast Fleet
  • Sold by Rosemont Stud
Race Highlights
  • Grp 1 Won Stradbroke Hcp
  • Grp 1 Won Goodwood Hcp
  • Grp 1 Won Rupert Clarke Hcp
  • Grp 3 Won Zeditave Stakes
  • Grp 3 3rd D.C. McKay
  • Grp 3 3rd The Heath
Hey DocDuporth × Heyington Honey
  • Sold by Rosemont Stud
Race Highlights
  • Grp 1 Won Australian Guineas
  • Grp 1 Won Manikato Stakes
  • Grp 1 3rd Caulfield Guineas
  • Grp 1 4th Memsie Stakes
  • Grp 2 Won Bill Stutt Stakes
  • Grp 2 Won CS Hayes Stakes
  • Grp 3 Won Aurie’s Star
RuthvenDomesday × Ruddigore
  • Born Rosemont Stud
Race Highlights
  • Grp 1 Won Queensland Derby
  • Grp 1 2nd SA Derby
  • Grp 1 4th ATC Australian Derby
  • Grp 1 4th Hong Kong Derby
  • Grp 2 2nd Alister Clark Stakes
  • Grp 2 2nd Sandown Guineas
Montoya’s SecretHigh Chaparral × Divine Secret
  • Bred by Rosemont Stud
  • Raced by Palya Bloodstock, Rosemont Stud
  • Sold by Rosemont Stud
Race Highlights
  • Grp 1 Won Vinery Stud Stakes
  • Grp 3 3rd Mannerism Stakes
Prairie FireSnitzel × Consistency
  • Bred by Palya Bloodstock
  • Sold by Rosemont Stud
Race Highlights
  • Grp 1 4th Blue Diamond Stakes
  • Grp 3 3rd Chairman’s Stakes
  • Listed Won Talindert Stakes
IconoclasmToorak Toff × Gold Lottey
  • Born Rosemont Stud
  • Bred by Rosemont Stud
  • Raced by Rosemont Stud
Race Highlights
  • Won VRC Auckland Racing Club Hcp
  • Won VRC Chris Waller Hall of Fame Hcp
  • Won VRC E.J. “Midge” Didham Hcp
FuhrykStar Witness × Fuhrnatic
  • Bred by Saconi Thoroughbreds
  • Sold by Rosemont Stud
Race Highlights
  • Grp 1 2nd Winterbottom Stakes
  • Grp 2 2nd Euclase Stakes
  • Grp 3 Won Kevin Hayes
  • Grp 3 Won Proud Miss
  • Listed Won Alinghi Stakes
ThrillsterStarspangledbanner × Heart of Thrills
  • Born Rosemont Stud
  • Bred by Rosemont Stud
  • Raced by Rosemont Stud
  • Sold by Rosemont Stud
Race Highlights
  • Won VOBIS 2yo Sires
  • Won VOBIS Gold Rush
  • Grp 3 3rd Quezette Stakes
  • Listed 2nd St Albans Stakes
RimraamCommands × Swansea
  • Born Rosemont Stud
  • Bred by Rosemont Stud
  • Sold by Rosemont Stud
Race Highlights
  • Grp 1 3rd Surround Stakes
  • Grp 2 3rd Wakeful Stakes
  • Grp 3 Won The Vanity
  • Grp 3 2nd Ethereal Stakes
True ExcelsiorExceed and Excel × Special Diamond
  • Raced by Rosemont Stud
Race Highlights
  • Grp 1 4th Robert Sangster Stakes
  • Grp 3 3rd Champagne Stakes
  • Grp 3 2nd Typhoon Tracy Stakes
  • Listed 3rd Redelva Stakes
Split LipYour Song × Little Less Lip
  • Raced by Rosemont Stud
Race Highlights
  • Grp 3 2nd Proud Miss
  • Grp 3 4th Champagne Stakes
  • Grp 3 4th Thoroughbred Club Stakes
  • Listed Won Dequetteville Stakes
  • Listed 2nd Cap D’Antibes
RunawayManhattan Rain × Catshaan
  • Born Rosemont Stud
  • Bred by Rosemont Stud
  • Raced by Rosemont Stud
  • Sold by Rosemont Stud
Race Highlights
  • Listed Won VRC St Leger
  • Grp 1 3rd SA Derby
Fish RiverCanford Cliffs × Zabeea
  • Born Rosemont Stud
  • Sold by Rosemont Stud
Race Highlights
  • Grp 3 Won Three Troikas Stakes, South Africa
KroneEurozone × Soft Landing
  • Raced by Roll the Dice Racing, Rosemont Stud
  • Sold by Rosemont Stud
Race Highlights
  • Grp 3 2nd Thoroughbred Breeders Stakes
  • Grp 3 3rd SA Breeders Stakes
  • Listed Won Cinderella Stakes
Lady EspritBel Epsrit × Fanciful Bella
  • Born Rosemont Stud
Race Highlights
  • Listed Won WJ Adams
  • Listed 2nd Bob Hoysted
  • Listed 2nd Doveton Stakes
  • Listed 3rd Norman Carlyon
Fox SwiftFoxwedge × Runway Runaway
  • Sold by Rosemont Stud
Race Highlights
  • Listed Won Cap D'Antibes
ShamportShamardal × Port Providence
  • Born Rosemont Stud
  • Bred by Rosemont Stud
  • Sold by Rosemont Stud
Race Highlights
  • Won VOBIS Gold Ingot
Toffee NoseToorak Toff × Majestic Girl
  • Born Rosemont Stud
  • Bred by Rosemont Stud
  • Sold by Rosemont Stud
Race Highlights
  • Grp 2 4th Wakeful Stakes
  • Grp 3 2nd Alexandra Stakes
  • Won VOBIS Gold Heath
Alboran SeaRock of Gibraltar × Lady's Light
  • Born Rosemont Stud
  • Bred by Rosemont Stud
  • Sold by Rosemont Stud
Race Highlights
  • Grp 1 Won Allan Robertson Championship
  • Grp 1 Won Cape Flying Championship
  • Grp 1 Won Computaform Sprint
  • Grp 1 2nd Greyville Golden Slipper
  • Grp 1 2nd South African Fillies Sprint
Of the BraveStarspangledbanner × Runaway Jesse
  • Bred by Saconi Thoroughbreds
  • Sold by Rosemont Stud
Race Highlights
  • Grp 3 Won Blue Diamond Prelude
  • Listed Won Debutante Stakes
FuturaHussonet × Grantsville
  • Born Rosemont Stud
  • Bred by Rosemont Stud
  • Sold by Rosemont Stud
Race Highlights
  • Listed 2nd Gibson Carmichael
  • Won HKJC Hydrangea Hcp
Remember The NameLope De Vega × Spurcent
  • Bred by Rosemont Stud
  • Raced by Rosemont Stud
Race Highlights
  • Listed 4th ANZAC Day Stakes
  • Won VRC Bruce Gadsden Hcp
  • Won VRC Macedon & Goldfields Hcp